Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Studierektorer

Vid institutionen finns en studierektor för varje ämnesområde. Studierektorerna ansvarar för planering, administration och uppföljning av utbildningarna på grundnivå och avancerad nivå. Det innebär till exempel att det är studierektorn som har det övergripande ansvaret för kursplaner och kurslitteratur, för vilka lärare som undervisar på kurserna och för den pedagogiska utvecklingen.

Du kan vända dig till studierektorn om du har synpunkter på din kurs, på undervisningen eller liknande. Vid allmänna frågor om kursinnehåll, studieplanering och så vidare bör du i första hand kontakta ditt ämnes studievägledare.

Studierektor idé- och lärdomshistoria

Maria Johansen (rum D310)
Telefon: 031-786 4417
E-post: maria.johansen@lir.gu.se

Studierektor litteraturvetenskap

Agneta Rehal Johansson (rum D318)
Telefon: 031-786 6925
E-post: agneta.rehal.johansson@lir.gu.se

Studierektor teaterstudier

Yael Feiler (rum E325)
Telefon: 031-786 1950
E-post: yael.feiler@lir.gu.se

Studierektor religionsvetenskap och teologi

Daniel Enstedt (rum H313)
Telefon: 031-786 2091
E-post: daniel.enstedt@lir.gu.se

Programkoordinator för ämneslärarprogrammet i religionskunskap

Martin Berntson (rum H311)
Telefon: 031-786 4726
E-post: martin.berntson@lir.gu.se

Studierektor för ämneslärarprogrammet i svenska

Carina Agnesdotter (rum E327)
Telefon: 031-786 4555
E-post: carina.agnesdotter@lir.gu.se

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2016-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?