Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, kandidatprogrammet Redaktionell praktik, en masterutbildning i teologi och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Subject Indexing: The Challenge of LGBTQI Literature
Jenny Bergenmar, Koraljka Golub
CEUR Workshop Proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Green Purpose: Teleology, Ecological Ethics, and the Recovery of Contemplation
Andreas Nordlander
Studies in Christian Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integration of Islam in Europe: Categorical Remarks
Klas Grinell
European Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Russinet i mindfulness: Erfarenhetsbaserad utbildning och praktik i religionsvetenskap
Daniel Enstedt
Högre Utbildning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profession, praktikfält och pengar
Anna Nordenstam, Per Holmberg
Litteraturdidaktik : Språkämnen i samverkan / Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.)., Stockholm, Natur och kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Professor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand 031-786 5798 anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borg, Susanne Utbildningsadministratör 031-786 4561 susanne.borg@gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor 031-786 1950 ettore.costa@lir.gu.se
Duncan, Joel Forskare 031-786 5807 joel.duncan@gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Fridlund, Mats Forskare mats.fridlund@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Ho, Jong Personaladministratör 031-786 4446 jong.ho@gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Studierektor 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5477 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Janmark, Maria Studievägledare 031-786 6506 maria.janmark@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 2941 - 2950 av 2982

2009

Islam in the Nordic and Baltic Countries
Göran Larsson
Islam in the Nordic and Baltic Countries, (Ed.) Göran Larsson , London & New York, Routledge, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Sweden
Göran Larsson
Islam in the Nordic and Baltic Countries, (Ed.) Göran Larsson , London & New York, Routledge, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Islam in the Nordic and Baltic Countries
Göran Larsson
London & New York, Routledge, Samlingsverk 2009
Samlingsverk

The Church of Scientology in Sweden
Henrik Bogdan
Scientology. Edited by James R. Lewis, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Vem var Nerthus? Spåren efter en gudinna
Britt-Mari Näsström
Järnålderns rituella platser, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kristna kroppar som könade kroppar? Om kristologi, kroppslighet och kön
Ola Sigurdson
Kärlekens förändrade landskap: Teologi om samlevnad. Mikael Lindfelt och Johanna Gustafsson Lundberg (red.), Stockholm, Verbum, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

”Fakta och fiktion i samtidslitteraturen”
Christian Lenemark
Alex - Författarlexikon , Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

"Självcensur och bekännelsetvång"
Christian Lenemark
Glänta, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Sommarlov i Kirkuk.
Kerstin von Brömssen
Pedagogiska Magasinet. Tema Barn i migrationens tidsålder. , Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 2941 - 2950 av 2982

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?