Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Englands historia förklarar Theresa Mays misslyckande
Jens Norrby
Göteborgsposten, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Kloster och konvent i Uppsala ärkestift under reformationen
Martin Berntson
Uppsala Stiftshistoriska Sällskap, Årsskrift , Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Tid att lita på
Gustav Holmberg
Johan Kärnfelt, Karl Grandin och Solveig Jülich red., Kunskap i rörelse: Kungl. Vetenskapsakademien och skapandet av det moderna samhället, Göteborg , Makadam , Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Torsk och tro: Om fisk, natursyn och exploatering i kristen tradition
Ola Sigurdson
"Må de nu förklara …": Om bibeltexter, religion, litteratur. Festskrift för Staffan Olofsson. Rosmari Lillas-Schuil, Gunnar Samuelsson, Georg A. Walser & Tobias Ålöw (red.)., Göteborg, LIR Varia, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Almqvist, Euphrosyne och problemet med världslitteraturen
Gunilla Hermansson
Almqvistvariationer : receptionsstudier och omläsningar / red.: Anders Burman & Jon Viklund., Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Prosaförfattaren Almqvist ur ett transkulturellt perspektiv. Översättningar och internationell spridning.
Yvonne Leffler
Almqvist-variationer : receptionsstudier och omläsningar / red.: Anders Burman & Jon Viklund., Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Understanding Religious Apostasy, Disaffiliation, and Islam in Contemporary Sweden
Daniel Enstedt
Moving in and Out of Islam / edited by Karin van Nieuwkerk., Austin, Texas, University of Texas Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Adler Sandblad, Fia Universitetsadjunkt, adjungerad, Teaterstudier fia@konstepidemin.se
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Amundsen Bergström, Matilda Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 matilda.amundsen.bergstrom@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand 031-786 5798 anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor 031-786 1950 ettore.costa@lir.gu.se
Duncan, Joel Forskare 031-786 6540 joel.duncan@gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Nathan Olof Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 2479 lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Falk, Hjalmar Gästlärare hjalmar.falk@lir.gu.se
Fridlund, Mats Forskare mats.fridlund@gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Holm, Viktoria Studievägledare 031-786 6506 viktoria.holm@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5477 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se
Jansson, Mats Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4135 mats.jansson@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 110

Visar 2561 - 2570 av 2579

2009

Recension av Barnlitteraturanalyser, red. Maria Andersson & Elina Drukner, Lund 2008
Anna Nordenstam, Ann Boglind
Barnboken. Tidskrift för barnlitteraturforskning , Recension 2009
Recension

Det Grymma Svärdet nr 3
Simon Sorgenfrei
Tidningen Kulturen, Recension 2009
Recension

Regeringen ser ner på humaniora
Lisbeth Larsson
Dagens nyheter, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Tyska sexsäljare har bättre villkor
Susanne Dodillet
SVTopinion, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Stjerneld, Adolf Ludvig
Per Widén
Svenskt Biografiskt Lexikon, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Prostitutionslagen förnedrar sexsäljare
Susanne Dodillet
Expressen, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Biografen, grottan, kyrkan: Om begärets plats i film och teologi
Ola Sigurdson
Subaltern, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

The Power of Prophecy: A Septuagintal Echo in John 20:19-23
Tobias Hägerland
The Catholic Biblical Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Kvinnliga filosofer i filosofins historia"
Cecilia Rosengren
Kanon ifrågasatt. Kanoniseringsprocesser och makten över vetandet (Katarina Leppänen och Mikela Lundahl red.), Hedemora, Gidlunds förlag, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Visar 2561 - 2570 av 2579

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?