Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

För irländarna står freden på spel i Brexit
Jens Norrby
Göteborgsposten, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Hagar Olsson and the Soldier of Modernism - War, Brutality and Borders in the Interwar Period
Gunilla Hermansson
A Cultural History of the Avant-Garde in the Nordic Countries 1925-1950 / Editors: Benedikt Hjartarson, Andrea Kollnitz, Per Stounbjerg and Tania Ørum, Leiden, Boston, Brill Rodopi, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Loved by the Readers, Rebuked by the Critics
Yvonne Leffler
Papers in Scandinavian Studies / Skandinavisztikai Füzetek, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Migration och ungdomars förhållningssätt till religion
Magdalena Nordin
Unga och religion: Troende, ointresserade eller neutrala?, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Englands historia förklarar Theresa Mays misslyckande
Jens Norrby
Göteborgsposten, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Personer

Visar 1 - 50 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Adler Sandblad, Fia Universitetsadjunkt, adjungerad, Teaterstudier fia@konstepidemin.se
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Amundsen Bergström, Matilda Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 matilda.amundsen.bergstrom@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand 031-786 5798 anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor 031-786 1950 ettore.costa@lir.gu.se
Duncan, Joel Forskare 031-786 6540 joel.duncan@gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Nathan Olof Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 2479 lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Falk, Hjalmar Gästlärare hjalmar.falk@lir.gu.se
Fridlund, Mats Forskare mats.fridlund@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Holm, Viktoria Studievägledare 031-786 6506 viktoria.holm@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5477 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se
Jansson, Mats Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4135 mats.jansson@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 109

Visar 2591 - 2600 av 2603

2009

Prostitutionslagen förnedrar sexsäljare
Susanne Dodillet
Expressen, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Biografen, grottan, kyrkan: Om begärets plats i film och teologi
Ola Sigurdson
Subaltern, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

The Power of Prophecy: A Septuagintal Echo in John 20:19-23
Tobias Hägerland
The Catholic Biblical Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Kvinnliga filosofer i filosofins historia"
Cecilia Rosengren
Kanon ifrågasatt. Kanoniseringsprocesser och makten över vetandet (Katarina Leppänen och Mikela Lundahl red.), Hedemora, Gidlunds förlag, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

The Influence of Aleister Crowley on Gerald Gardner and the Early Witchcraft Movement
Henrik Bogdan
Handbook of Contemporary Paganism. Edited by James R. Lewis and Murphy Pizza, Leiden, Boston, Brill Academic Publishers; Brill Handbooks on Contemporary Religion, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Marcus Pound, Theology, Psychoanalysis and Trauma
Ola Sigurdson
Svensk Teologisk Kvartalskrift, Recension 2009
Recension

Kanon och demokrati
Mikela Lundahl
Kanon ifrågasatt. Kanoniseringsprocesser och makten över vetandet, Hedemora, Gidlunds Förlag, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Kanon ifrågasatt
Katarina Leppänen, Mikela Lundahl
Hedemora, Gidlunds Förlag, Samlingsverk 2009
Samlingsverk

Women and the Hermetic Order of the Golden Dawn: Nineteenth Century Occultist Initiation from a Gender Perspective
Henrik Bogdan
Women's Agency and Rituals in Mixed and Female Masonic Orders. Edited by Alexandra Heidle & Jan A.M. Snoek, Leiden, Boston, Brill Academic Publishers: Aries Book Series, Texts and Studies in Western Esotericism, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Normbrytare med nya normer
Susanne Dodillet
Axess, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 2591 - 2600 av 2603

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?