Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik, masterutbildningen i teologi och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Europe of Nations, Europe Without Nationalism
Mats Andrén
History of European Ideas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Debatten om Kain - en tidsskildring
Dag Hedman
Lärdare än djävulen och frommare än änglarna : elva röster om Bengt Anderberg / redaktion: Margareta Lundberg Rodin, Ingrid Norrman, Staffan Thorson, Uno Rodin och Hans Helander., Göteborg, Bengt Anderbergs-sällskapet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Behovet av trygghet - barnlyrikens regressiva typologi och Hanne Bramness
Johan Alfredsson
Nordisk samtidspoesi. Hanne Bramness' författarskap / Ole Karlsen og Hans Kristian Rustad (red.), Oslo, Novus forlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Introduction: transnationalism in the 1950s Europe, ideas, debates and politics
Mats Andrén, Ettore Costa
History of European Ideas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entanglements: Cultural Borders in Visions of European Unification
Mats Andrén
European Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction: Thinking Beyond Europe’s Cultural Borders
Mats Andren
European Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Allmän idéhistoria och Europaforskning 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand 031-786 5798 anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borg, Susanne Utbildningsadministratör 031-786 4561 susanne.borg@gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor 031-786 1950 ettore.costa@lir.gu.se
Duncan, Joel Forskare 031-786 5807 joel.duncan@gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Fridlund, Mats Forskare mats.fridlund@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Ho, Jong Personaladministratör 031-786 4446 jong.ho@gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5477 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Janmark, Maria Studievägledare 031-786 6506 maria.janmark@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se
Jansson, Mats Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4135 mats.jansson@lir.gu.se
Johansen, Maria Universitetslektor, Studierektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4417 maria.johansen@lir.gu.se
Johansson Lindh, Birgitta Universitetslektor, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5219 birgitta.johansson.lindh@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 2941 - 2950 av 2951

2009

The Power of Prophecy: A Septuagintal Echo in John 20:19-23
Tobias Hägerland
The Catholic Biblical Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2009
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Kvinnliga filosofer i filosofins historia"
Cecilia Rosengren
Kanon ifrågasatt. Kanoniseringsprocesser och makten över vetandet (Katarina Leppänen och Mikela Lundahl red.), Hedemora, Gidlunds förlag, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

The Influence of Aleister Crowley on Gerald Gardner and the Early Witchcraft Movement
Henrik Bogdan
Handbook of Contemporary Paganism. Edited by James R. Lewis and Murphy Pizza, Leiden, Boston, Brill Academic Publishers; Brill Handbooks on Contemporary Religion, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Marcus Pound, Theology, Psychoanalysis and Trauma
Ola Sigurdson
Svensk Teologisk Kvartalskrift, Recension 2009
Recension

Kanon och demokrati
Mikela Lundahl
Kanon ifrågasatt. Kanoniseringsprocesser och makten över vetandet, Hedemora, Gidlunds Förlag, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Kanon ifrågasatt
Katarina Leppänen, Mikela Lundahl
Hedemora, Gidlunds Förlag, Samlingsverk 2009
Samlingsverk

Women and the Hermetic Order of the Golden Dawn: Nineteenth Century Occultist Initiation from a Gender Perspective
Henrik Bogdan
Women's Agency and Rituals in Mixed and Female Masonic Orders. Edited by Alexandra Heidle & Jan A.M. Snoek, Leiden, Boston, Brill Academic Publishers: Aries Book Series, Texts and Studies in Western Esotericism, Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Normbrytare med nya normer
Susanne Dodillet
Axess, Artikel i övriga tidskrifter 2009
Artikel i övriga tidskrifter

”Islamic religious education in Sweden”
Göran Larsson
Ednan Aslan (Ed) Islamische Erziehung in Europe/Islamic education in Europe. , Wien - Köln - Weimar, Böhlau Verlag , Kapitel i bok 2009
Kapitel i bok

Visar 2941 - 2950 av 2951

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?