Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Meccan Crossroads
Klas Grinell
ACHS 2018: Heritage across borders, 1-6th September, 2018, Hangzhou, China, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The exclusion of Islam from European Heritage
Klas Grinell
ACHS 2018: Heritage across borders, 1-6th September, 2018, Hangzhou, China, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mosques and modernism at the three turns of the Turkish Republic
Klas Grinell
ACHS 2018: Heritage across borders, 1-6th September, 2018, Hangzhou, China, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

“Let’s talk about apostasy! Swedish Imams, Apostasy Debates, and Police Reports on Hate Crimes and (De)conversion.”
Göran Larsson
Karin van Nieuwkerk (ed.) Moving in and out of Islam. , Austin, University of Texas Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Prosaförfattaren Almqvist ur ett transkulturellt perspektiv. Översättningar och internationell spridning.
Yvonne Leffler
Almqvist-variationer. Receptionsstudier och omläsningar, Göteborg-Stockholm, Makadam, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Almqvist, Euphrosyne och problemet med världslitteraturen
Gunilla Hermansson
Almqvistvariationer. Receptionsstudier och omläsningar, Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm, 7-9 November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Adler Sandblad, Fia Universitetsadjunkt, adjungerad, Teaterstudier fia@konstepidemin.se
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Amundsen Bergström, Matilda Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 matilda.amundsen.bergstrom@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Björk, Mårten Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 6540 marten.bjork@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor ettore.costa@lir.gu.se
Dagsson, Trausti Forskningsadministratör trausti.dagsson@lir.gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Nathan Olof Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 2479 lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Falk, Hjalmar Gästlärare hjalmar.falk@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Giudice, Christian Gästlärare 031-786 5798 christian.giudice@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Holm, Viktoria Studievägledare 031-786 6506 viktoria.holm@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5632 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 21 - 30 av 2476

2018

Opuscula XVI
Annette Lassen, Philip Lavender
Köpenhamn, Museum Tusculanum Press, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Birgitta (Betty) Katarina Janson
Beata Agrell
Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Red. Lisbeth Larsson & Maria Sjöberg, Göteborg, Göteborgs universitet, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

“The Pure Teachings of Jesus”: On the Christian Language of Wilhelm Weitling’s Communism
Anton Jansson
Praktyka Teoretyczna, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reella ramar: Ledamöter, byggnader, ekonomi
Henrik Björck, Thomas Kaiserfeld
Kunskap i rörelse : Kungl. Vetenskapsakademien och skapandet av det moderna samhället, (red.) Johan Kärnfelt, Karl Grandin & Solveig Jülich, Göteborg, Makadam , Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Vetenskapsakademien som spindeln i nätet, 1904–1969
Henrik Björck, Thomas Kaiserfeld
Kunskap i rörelse : Kungl. Vetenskapsakademien och skapandet av det moderna samhället, (red.) Johan Kärnfelt, Karl Grandin & Solveig Jülich, Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Akademien som akademiserades, 1820–1904
Henrik Björck, Thomas Kaiserfeld
Kunskap i rörelse : Kungl. Vetenskapsakademien och skapandet av det moderna samhället, (red.) Johan Kärnfelt, Karl Grandin & Solveig Jülich, Göteborg , Makadam, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Vetenskapsakademien som kunskapspolitisk kamporganisation, 1739–1820
Henrik Björck, Thomas Kaiserfeld
Kunskap i rörelse: Kungl. Vetenskapsakademien och skapandet av det moderna samhället, (red.) Johan Kärnfelt, Karl Grandin & Solveig Jülich, Göteborg , Makadam , Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 21 - 30 av 2476

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?