Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Cecilia Rosengren

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, och teaterstudier förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Reading Late Antiquity
Mats Malm, Sigrid Schottenius Cullhed
Heidelberg, Universitätsverlag Winter GmbH Heidelberg , Samlingsverk 2018
Samlingsverk

A very local Luther
Anton Jansson
Global Intellectual History, Recension 2018
Recension

Studera Koranen: Om tradition och traditionalism
Klas Grinell
Dixikon, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Preparing for death. Concluding remarks.
Bertil Nilsson
Dying prepared in medieval and early modern Northern Europe / Anu Lahtinen & Mia Korpiola (eds.), Leiden ; Boston , Brill, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Malta är Medelhavets Orust
Cecilia Lindhé , David Anthin
Göteborgs-Posten , Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Konsul Gollchers bitterljuva återkomst
Cecilia Lindhé , David Anthin
Göteborgs-Posten , Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Dags för mumiens sista resa
Cecilia Lindhé , David Anthin
Göteborgs-Posten , Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Zwischen Erfolg und Unterdrückung: Der Aufstieg der Zivilgesellschaft im Ostseeraum 1760-1810
Andreas Önnerfors
Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Studienjahr 2015/2016, Greifswald, Stiftung Alfried Krupp Wissenschaftskolleg , Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Adler Sandblad, Fia Universitetsadjunkt, adjungerad, Teaterstudier fia@konstepidemin.se
Agnesdotter, Carina Universitetsadjunkt, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Amundsen Bergström, Matilda Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 matilda.amundsen.bergstrom@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Björk, Mårten Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 6540 marten.bjork@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Bojö, Anna Klara Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 anna.klara.bojo@lir.gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Dagsson, Trausti Forskningsadministratör trausti.dagsson@lir.gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enquist Källgren, Karolina Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 5226 karolina.enquist.kallgren@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 2479 lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Gästlärare hjalmar.falk@lir.gu.se
Feiler, Yael Universitetslektor, Studierektor, Teaterstudier 031-786 1950 yael.feiler@lir.gu.se
Giudice, Christian Gästlärare 031-786 5798 christian.giudice@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 010-4561208 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5632 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Janmark, Maria Studievägledare 031-786 6506 maria.janmark@lir.gu.se
Jansson, Anton Universitetsadjunkt, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se
Jansson, Mats Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4135 mats.jansson@lir.gu.se
Johansen, Maria Universitetslektor, Studierektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4417 maria.johansen@lir.gu.se
Johansson Lindh, Birgitta Universitetslektor, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5219 birgitta.johansson.lindh@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 21 - 30 av 2182

2017

Har feminism och vithetskritik en plats inom digital humaniora?
Jenny Bergenmar
Digital humaniora och om humaniora i en digital tid / Per-Olof Erixon & Julia Pennlert (red.), Göteborg, Bokförlaget Daidalos, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Miljöhumaniora. Ett forskningsfält tar form
Katarina Leppänen
Samtider. Perspektiv på 2000-talets idéhistoria / redaktörer Anders Burman & Lena Lennerhed, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Resebyråerna
Klas Grinell
Röster om hajj, Göteborg, Institutet för språk och folkminnen i samverkan med Göteborgs universitet och Världskulturmuseet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Det långa skiftet - avslutande reflexioner.
Bertil Nilsson
Skiftet. Vikingatida sed och kristen tro. Ett mångvetenskapligt perspektiv på kristnandeprocessen i Mälarområdet. Red. Sten Tesch., Skellefteå, Artos , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Mother and Father of Oneness: An Intersectional Reading of the Shared Leadership of Amma and Bhagavan
Elin Thorsén
Female Leaders in New Religious Movements / Inga Bardsen-Tøllefsen, Christian Giudice (eds.), Cham , Springer International Publishing, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Exile and migration as a context in European history
Karolina Enquist Källgren
Cultural Borders and European Integration, Göteborg, Centrum för Europaforskning vid Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Historia som praktik
Karolina Enquist Källgren
Lychnos, Recension 2017
Recension

Visar 21 - 30 av 2182

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?