Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Museological framings of Islam in Europe
Klas Grinell, Magnus Berg, Göran Larsson
Material Religion, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

"Zacharias Topelius i världen - verken i översättning"
Yvonne Leffler
Författaren Topelius - med historien mot strömmen, eds. Pia Forssell och Carola Herberts, Helsingfors, Stockholm, SLS- Appell, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Nose hair: Love it or leave it?: The lovecidal of bodies that filter
Xin Liu
Parallax, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hagar Olsson and the Soldier of Modernism - War, Brutality and Borders in the Interwar Period
Gunilla Hermansson
A Cultural History of the Avant-Garde in the Nordic Countries 1925-1950 / Editors: Benedikt Hjartarson, Andrea Kollnitz, Per Stounbjerg and Tania Ørum, Leiden, Boston, Brill Rodopi, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Karl Barth and Humour
Ola Sigurdson
Eftertænkning og genopførelser: Festskrift til Bent Flemming Nielsen. Marlene Ringgaard Loresen, Christine Svinth-Værge Põder och Nete Helene Enggaard (red.), Köpenhamn, Eksistensen Akademisk, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 4th Conference of The Association Digital Humanities in the Nordic Countries (DHN), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Introduktion. Övervakning och kontroll i tidigmodern tid.
Cecilia Rosengren
LIR.journal, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Adler Sandblad, Fia Universitetsadjunkt, adjungerad, Teaterstudier fia@konstepidemin.se
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Amundsen Bergström, Matilda Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 matilda.amundsen.bergstrom@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand 031-786 5798 anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor 031-786 1950 ettore.costa@lir.gu.se
Duncan, Joel Forskare 031-786 5807 joel.duncan@gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Nathan Olof Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 2479 lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Falk, Hjalmar Gästlärare hjalmar.falk@lir.gu.se
Fridlund, Mats Forskare mats.fridlund@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Holm, Viktoria Studievägledare 031-786 6506 viktoria.holm@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5477 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se
Jansson, Mats Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4135 mats.jansson@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 31 - 40 av 2674

2019

John Ashbery : Dikter.
Joel Duncan
Ord&Bild, Recension 2019
Recension

Educational Equality: A Politico-Temporal Approach
Tomas Wedin
Journal of Philosophy of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinas återkomst som innovatör
Mats Fridlund
Affärsmagasinet Forum, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

J.G. Ballard, antropocens apokalyptiker
Hjalmar Falk
Ord&Bild, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Barbro Alving (1909-1987)
Åsa Arping
Litteraturbanken.se, Göteborg, Litteraturbanken, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

Visar 31 - 40 av 2674

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?