Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Katarina Leppänen

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, teaterstudier och digital humaniora förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik, masterutbildningen i teologi och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

'The Master's Voice' The Hidden Gurdjieff in the Music and Art of Franco Battiato
Christian Giudice
Aries-Journal for the Study of Western Esotericism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Varför ska museer egentligen göra utställningar?: kritiska betraktelser
Klas Grinell
Utställningskritik, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Encountering religion, culture and spirituality in palliative care
Daniel Enstedt, Liselott (Lisen) Dellenborg
Centrum för personcentrerad vård (GPCC) 10-årsjubileumskonferens 6-7 feb 2020, Konferenscentrum Wallenberg vid Sahlgrenska akademin i Göteborg, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Nordic Gothic crime: places and spaces in Johan Theorin's Öland quartet series
Yvonne Leffler
Nordic Gothic, Manchester, Manchester University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The past that haunts the present: the rise of Nordic Gothic
Yvonne Leffler, Johan Höglund
Nordic Gothic, Manchester, Manchester University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Kulturens värde och sociala effekter
Klas Grinell
Göteborg, Kulturförvaltningen i Göteborgs stad, Rapport 2020
Rapport

Barth and the Nazi Revolution
Arne Rasmusson
The Wiley Blackwell Companion to Karl Barth, Chichester, U.K. ; Malden, MA, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 106

Namn Titel Telefon E-post
Agnesdotter, Carina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, religionsvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Allmän idéhistoria och Europaforskning 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Backman, Anna Doktorand 031-786 5798 anna.backman@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Doktor i idé- och lärdomshistoria 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Borg, Susanne Utbildningsadministratör 031-786 4561 susanne.borg@gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Costa, Ettore Postdoktor 031-786 1950 ettore.costa@lir.gu.se
Duncan, Joel Forskare 031-786 5807 joel.duncan@gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 2091 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Nathan Olof Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Forskare hjalmar.falk@gu.se
Fridlund, Mats Forskare mats.fridlund@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 031-786 5482 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Ho, Jong Personaladministratör 031-786 4446 jong.ho@gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hron, Irina Postdoktor 031-786 6925 irina.hron@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5477 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Janmark, Maria Studievägledare 031-786 6506 maria.janmark@lir.gu.se
Jansson, Anton Forskare, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se
Jansson, Mats Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4135 mats.jansson@lir.gu.se
Johansen, Maria Universitetslektor, Studierektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4417 maria.johansen@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 106

Visar 31 - 40 av 2922

2019

Psalmernas värld. Tre studier i 1695 års psalmbok.
Håkan Möller
Skellefteå, Artos & Norma, Bok 2019
Bok

"Den oavbrutna skriften. Några notiser om Pär Lagerkvists arbetsanteckningar."
Håkan Möller
Humanismens knutna näve. Pär lagerkvist-samfundets årsskrift 2019, Red. Magnus Eriksson, Växjö, Trolltrumma, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Gallringen på Naturhistoriska saknar vetenskaplig grund
Björn Billing
Göteborgs-Posten, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Tärningen är kastad
Michael Azar
Göteborgs-posten Kultur , Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Leonardos da Vinci var ögonblickets mästare
Michael Azar
Göteborgs-posten (kultursidan), Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Örnen har landat
Michael Azar
Göteborgs-Posten (Kultursidan), Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

"Adam, Eva och människoartens nyvunna frihet"
Håkan Möller
Hufvudstadsbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Om ateismens rörelse genom lokal organisering. Fallet Göteborg
Anton Jansson
Lychnos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2922

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?