Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.lir.gu.se
Epost: lir@lir.gu.se

Prefekt: Cecilia Rosengren

Om enheten

Institutionens olika ämnen idé- och lärdomshistoria, litteraturvetenskap, religionsvetenskap och teologi, och teaterstudier förenas i ett gemensamt intresse för analys och tolkning av texter och kulturella praktiker. Grunden för utbildning och forskning vid institutionen är studier av människan och mänskliga sammanhang i litterära, filosofiska, vetenskapliga, politiska och religiösa kulturyttringar från äldsta tiders stentavlor till våra dagars digitala medievärld.

Du kan studera på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. På institutionen finns även lärarutbildning i religion och svenska, teologiskt kandidatprogram, masterprogrammet Kritiska studier, utbildningen Redaktionell praktik och masterprogrammet Digital humaniora.

Senaste publikationer

Till frågan om språk i europeiska organ: några idéhistoriska nedslag
Mats Andrén
Språkens magi: en festskrift för Ingmar Söhrman. professor i Romanska språk, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Humor och renässans
Ola Sigurdson
Romhorisont: Tidskrift för föreningen Svenska Rominstitutets vänner och Svenska institutet i Rom, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

The Wonderful Adventures of Swedish Everyday Life. Female Domestic Novels on Export in the Nineteenth Century
Åsa Arping, Yvonne Leffler
The Dynamics and Contexts of Cultural Transfers, eds. Margaretha Fahlgren & Anna Williams, Uppsala, Avdelningen för Litteratursociologi, Uppsala universitet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Apostelns kön i protestantiska bibelöversättningar
Mats Malm
Humanitas. Festskrift till Arne Jönsson / redaktörer: Astrid M. H. Nilsson, Aske Damtoft Poulsen, Johanna Svensson, Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

En osynlig stjärna i stjärnbaneret. Om Fredrika Bremer i USA och litteraturhistorisk dissonans
Åsa Arping
Konstellationer. Festskrift till Anna Williams / redaktion: Alexandra Borg, Andreas Hedberg, Maria Karlsson, Jerry Määttä och Åsa Warnqvist, Möklinta, Gidlunds, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Litterära värdepraktiker. Aktörer, rum, platser
Forslid Torbjörn, Helgason Jon, Christian Lenemark, Anders Ohlsson, Ann Steiner
Göteborg & Stockholm, Makadam förlag, Bok 2017
Bok

Personer

Visar 1 - 50 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Adler Sandblad, Fia Universitetsadjunkt, adjungerad, Teaterstudier fia@konstepidemin.se
Agnesdotter, Carina Universitetsadjunkt, Studierektor, Litteraturvetenskap 031-786 4555 carina.agnesdotter@lir.gu.se
Ahlström, Per Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 per.ahlstrom@lir.gu.se
Ahmed, Khaled Doktorand 031-786 1564 k.elsamman@lir.gu.se
Alfredsson, Johan Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4524 johan.alfredsson@lir.gu.se
Alvhage, Camilla Studievägledare 031-786 4580 camilla.alvhage@lir.gu.se
Amundsen Bergström, Matilda Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 matilda.amundsen.bergstrom@lir.gu.se
Andersson, Björn Administratör, Litteraturvetenskap 031-786 1018 bjorn.andersson@lir.gu.se
Andersson, Daniel Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5309 daniel.andersson@lir.gu.se
Andersson, Johanna Forskarstuderande, Litteraturvetenskap johanna.andersson@lir.gu.se
Andren, Mats Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4476 mats.andren@lir.gu.se
Arping, Åsa Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4390 asa.arping@lir.gu.se
Azar, Michael Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4527 michael.azar@lir.gu.se
Bergenmar, Jenny Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 5223 jenny.bergenmar@lir.gu.se
Berntson, Martin Professor, Religionsvetenskap 031-786 4726 martin.berntson@lir.gu.se
Billing, Björn Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4359 bjorn.billing@lir.gu.se
Björck, Henrik Professor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 1929 henrik.bjorck@lir.gu.se
Björk, Mårten Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 6540 marten.bjork@lir.gu.se
Bogdan, Henrik Professor, Religionsvetenskap 031-786 4557 henrik.bogdan@lir.gu.se
Bojö, Anna Klara Doktorand, Litteraturvetenskap 031-786 5798 anna.klara.bojo@lir.gu.se
Borgström, Eva Professor, Litteraturvetenskap 031-786 5277 eva.borgstrom@lir.gu.se
Bourdieu, Annika Administrativ chef, inst 031-786 1563 annika.bourdieu@lir.gu.se
Brodén, Daniel Forskare, Filmvetenskap daniel.broden@lir.gu.se
Brudin Borg, Camilla Universitetslektor, Studievägledare, Teaterstudier/​Litteraturvetenskap 031-786 5434 camilla.brudin.borg@lir.gu.se
Bäckelie, Jonatan Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1559 jonatan.backelie@lir.gu.se
Bäckström, Mattias Timlärare, idé- och lärdomshistoria mattias.backstrom@lir.gu.se
Cavallin, Clemens Universitetslektor, Religionsvetenskap 031-786 5656 clemens.cavallin@lir.gu.se
Dagsson, Trausti Forskningsadministratör trausti.dagsson@lir.gu.se
Ekholm, Christer Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 4185 christer.ekholm@lir.gu.se
Enquist Källgren, Karolina Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 5226 karolina.enquist.kallgren@lir.gu.se
Enstedt, Daniel Universitetslektor, Studierektor, Religionsvetenskap 031-786 2019 daniel.enstedt@lir.gu.se
Eriksson, Britas Benjamin Doktorand, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4563 britas.benjamin.eriksson@lir.gu.se
Eriksson, Lottie Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 2479 lottie.eriksson@lir.gu.se
Falk, Hjalmar Gästlärare hjalmar.falk@lir.gu.se
Feiler, Yael Universitetslektor, Studierektor, Teaterstudier 031-786 1950 yael.feiler@lir.gu.se
Giubergia, Giulia Doktorand, Religionsvetenskap 031-786 1564 giulia.giubergia@lir.gu.se
Giudice, Christian Gästlärare 031-786 5798 christian.giudice@lir.gu.se
Granath, Sara Universitetsadjunkt, adjungerad sara.granath@gu.se
Grehn, Sandra Doktorand, Litteraturvetenskap/​Teater 031-786 5798 sandra.grehn@lir.gu.se
Grinell, Klas Forskare 010-4561208 klas.grinell@lir.gu.se
Hedman, Dag Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4471 dag.hedman@lir.gu.se
Hermansson, Gunilla Professor, Litteraturvetenskap 031-786 4558 gunilla.hermansson@lir.gu.se
Hermansson, Kristina Universitetslektor, Litteraturvetenskap 031-786 2098 kristina.hermansson@lir.gu.se
Holmberg, Gustav Universitetslektor, Idé- och lärdomshistoria 031-786 4416 gustav.holmberg@lir.gu.se
Hägerland, Tobias Universitetslektor 031-786 4384 tobias.hagerland@lir.gu.se
Högberg, Eva Ekonomiadministratör 031-786 1254 eva.hogberg@lir.gu.se
Illsley, William Doktorand 031-786 1564 william.illsley@lir.gu.se
Ingvarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 5632 jonas.ingvarsson@lir.gu.se
Janmark, Maria Studievägledare 031-786 6506 maria.janmark@lir.gu.se
Jansson, Anton Universitetsadjunkt, Idé- och lärdomshistoria 031-786 6540 anton.jansson@lir.gu.se

Visar 1 - 50 av 114

Visar 31 - 40 av 2126

2017

Passage to a New Europe during the First World War
Mats Andrén
Conference program: The European Union and the Politicization of Europe (6th Edition), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kvinnopolitiska nyckeltexter
Johanna Esseveld, Lisbeth Larsson
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Walking Virginia Woolf’s London : an investigation in literary geography
Lisbeth Larsson
Cham, Springer International Publishing : Imprint: Palgrave Macmillan, Bok 2017
Bok

Mourning, Melancholy, and Humor: Psychotheology in Freud and Söderblom
Ola Sigurdson
Dialog: A Journal of Theology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hemligheternas värld: Bror Gadelius och psykiatrins genombrott i det tidiga 1900-talets Sverige
Patrik Möller
Göteborg, Göteborgs univ., Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

I samtiden och inför framtiden - så följer teologin samhällets utveckling
Ola Sigurdson
Dags att ta farväl: Göteborgs kyrkliga samfällighet 1984–2017. Anna Rikner (red.), Göteborg, Svenska kyrkan i Göteborg, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Digital Illness. Representing and Negotiating Cancer in Social Media and Beyond
Christian Lenemark
Thinking Through the Digital. Representations+Poetics+Sites+Publications, an International Conference, Linköping, Sweden, 29 nov-1 dec 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"Vallfärder till Mecka"
Göran Larsson
Röster om hajj (red.) Klas Grinell, Göran Larsson, Maria Löfdahl, Fredrik Skott & Lena Wenner, Göteborg, Institutet för språk och folkminnen i samverkan med Göteborgs universitet och Världskulturmuseet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Gender and Vernaculars in Digital Humanities and World Literature
Jenny Bergenmar, Katarina Leppänen
NORA - Nordic Journal of Feminist and Gender Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2126

Sidansvarig: Elin Widfeldt|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?